Ziemianka – nowy trend

szamba betonowe

Budowa piwnicy w planowanym domu uzależniona jest jednak od indywidualnych oczekiwań przyszłych mieszkańców, jednak przed podjęciem końcowej decyzji musimy wziąć pod uwagę zalety i wady, jakie ma inwestycja budowy piwnicy. Mimo wielu zalet, jakimi dysponuje piwnica, w ich cieniu istnieją wady, które wiążą się z dużymi kosztami prac ziemnych, jak i koniecznych urządzeń. Budowa dodatkowej przestrzeni związana jest również z koniecznością montażu systemów wentylacyjnych, których brak może wiązać się z pojawieniem się pleśni i wilgoci, która pociągnie za sobą dodatkowe wydatki, jak również zbyt wczesne zużycie struktur nośnych znajdujących się w piwnicy. Choć piwnica to dodatkowa strefa do zagospodarowania, nie jest pomieszczeniem, które koniecznie musimy uwzględniać w projekcie naszego domu. Zaplanowanie jej wiąże się ze zwiększonymi wydatkami dlatego też warto rozważyć, czy jej budowa w rzeczywistości będzie nam niezbędna. W tej kwest może nam pomóc firma, która produkuje szamba betonowe.

szamba betonoweOkazuje się, że zasobniki jakimi są szama betonowe są aranżowane na przydomowe piwniczki takie jak kiedyś. Często producenci mają w ofercie gotowe do zamontowania odlewy betonowe w kształcie piwnicy. Odpowiednio dobranej wielkości szamba betonowe, z przygotowanym otworem na drzwi, świetnie sprawdzą się jako substytut dla piwnicy w budynku mieszkalnym.

Projekt połączony z piwnicą wyróżnia się większą wytrzymałością na osiadanie, w porównaniu do tradycyjnego domu  jednorodzinnego. Co więcej, podłoga ocieplana będzie zapewnieniem ciepłych i suchych podłóg znajdujących się we wnętrzu na parterze.

Piwnica to dodatkowy metraż, który możemy zaaranżować w różny sposób. W tym miejscu świetnie sprawdzi się spiżarnia, kotłownia, pralnia, czy też pomieszczenie na różnego rodzaju narzędzia. W dodatku kotłownię możemy przekształcić w garaż, jeśli posiadamy takie możliwości.

Piwnica nie powinna wcale kojarzyć się z ponurym, ciemnym pomieszczeniem, które odwiedzamy w ostateczności. Można również wykorzystać ją i zamienić w strefę relaksu, w której urządzimy saunę, siłownię, czy też salę, w której ustawimy stół bilardowy.

Jeżeli piwnica będzie zaaranżowana jako miejsce, w którym znajdowała się będzie kotłownia czy warsztat można zwrócić szczególną uwagę na występowanie systemów wentylacyjnych w tym pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku, mimo generowanego ciepła, da nam się odczuć wysoki współczynnik zawilgotnienia, który odbije się źle na zdrowiu mieszkańców. W celu utworzenia odpowiedniego mikroklimatu, nieodzowne jest stałe ogrzewanie piwnicy, co w efekcie przełoży się na zwiększone koszty związane z utrzymaniem domu.