Walory piwnicy

szamba betonowe

Pomimo wielu zalet, jakie posiada piwnica, w ich cieniu kryją się wady, które powiązane są z dużymi kosztami prac wykopowych, jak i niezbędnych urządzeń. Budowa dodatkowej przestrzeni wymaga również z koniecznością instalacji systemów wentylacyjnych, których brak może skutkować pojawieniem się pleśni i wilgoci, która pociągnie za sobą dodatkowe opłaty, jak i przedwczesne zużycie struktur nośnych znajdujących się w piwnicy. Choć piwnica to dodatkowa powierzchnia do wykorzystania, nie jest pomieszczeniem, które koniecznie musi się znaleźć w projekcie naszego domu. Wybór jej wiąże się z podniesionymi inwestycjami z tego powodu warto przemyśleć, czy jej budowa na pewno będzie nam konieczna. Może nam tu pomóc firma, która produkuje szamba betonowe.

Obserwujemy fakt, iż pojemniki jak szama betonowe bywają aranżowane na przydoszamba betonowemowe piwniczki takie jak dawniej. Czasem producenci oferują gotowe do zainstalowania odlewy betonowe dostosowane do kształtu piwnicy. Odpowiedniej wielkości szamba betonowe, gdy wytniemy otwór na drzwi, świetnie sprawdzą się jako opcja dla podpiwniczenia w budynku mieszkalnym.

Nieruchomość połączona z piwnicą wyróżnia się większą wytrzymałością sejsmiczną, niż w porównaniu do tradycyjnego domu  jednorodzinnego. Co ważniejsze, podłoga ocieplana będzie gwarancją ciepłych i suchych podłóg znajdujących się we wnętrzach na parterze.

Piwnica to dodatkowe pomieszczenia, który możemy wykorzystać w dowolny sposób. W tym miejscu dobrze sprawdzi się spiżarnia, kotłownia, pralnia, a także pomieszczenie na różnego rodzaju narzędzia. Przy tym kotłownię możemy przekształcić w garaż, jeśli istnieją takie możliwości.

Piwnica nie może wcale kojarzyć się z ponurym, ciemnym miejscem, które odwiedzamy niechętnie. Można wykorzystać ją i zamienić w strefę odpoczynku, w której urządzimy saunę, siłownię, a także salę, w której umieścimy stół bilardowy.

Gdy piwnica będzie wykorzystywana jako miejsce, w którym znajdować się będzie kotłownia czy warsztat dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na montaż systemów wentylacyjnych w tym pomieszczeniu. W przeciwnym przypadku, pomimo generowanego ciepła, da się we znaki wysoki poziom wilgoci, który odbije się negatywnie na zdrowiu użytkowników. W celu stworzenia odpowiedniego mikroklimatu, zalecane jest ciągłe ogrzewanie piwnicy, co w rezultacie przełoży się na powiększone koszty związane z utrzymaniem domu.

Budowa piwnicy w naszym domu zależy jednak od indywidualnych oczekiwań potencjalnych użytkowników, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę zalety i wady, jakimi opatrzona jest inwestycja budowy piwnicy.