Zapomniane piwnice

szamba betonowe

Piwnica nie musi wcale kojarzyć się z ponurym, ciemnym pomieszczeniem, które odwiedzamy bardzo rzadko. Możemy wykorzystać ją i zamienić w strefę wypoczynku, w której urządzimy saunę, siłownię, a nawet salę, w której postawimy stół bilardowy. Choć piwnica to dodatkowa przestrzeń do użytku, nie jest pomieszczeniem, które koniecznie musi się znaleźć w planach budowy naszego domu. Postawienie na nią wiąże się z dodatkowymi kosztami zatem warto zastanowić się, czy jej budowa aby na pewno będzie nam potrzebna. Tu może nam pomóc firma, która produkuje szamba betonowe.

Możemy zaobserwować, że zbiorniki takie jak szama betonowe często są aranżowane na przydomowe piwniczki w dawnym stylu. Niekiedy producenci proponują gotowe do montażu odlewy betonowe na kształt piwnicy. Odpowiednio dobranej wielkości szamba betonowe, po wycięciu otworu na drzwi, świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla piwnicy w budynku mieszkalnym.

Dom połączony z piwnicą wyróżnia się większą wytrzymałością na wstrząsy, w porównaniu do tradycyjnego domu  jednorodzinnego. Ponadto, podłoga ocieplana będzie zapewnieniem ciepłych i suchych podłóg znajdujących się we wnętrzu na parterze.

Piwnica to dodatkowy kąt, który możemy zagospodarować w różnoraki sposób. To miejsce, w którym sprawdzi się spiżarnia, kotłownia, pralnia, a nawet pomieszczenie na różnego rodzaju narzędzia. Oprócz tego kotłownię możemy przekształcić w garaż, jeśli mamy takie możliwości.

Mimo wielu zalet, jakie ma piwnica, w ich cieniu istnieją wady, które związane są z dużymi kosztami prac wydobywczych, jak i różnych urządzeń. Budowa dodatkowej przestrzeni wiąże się również z koniecznością montażu systemów wentylacyjnych, których brak może równa się z pojawieniem się pleśni i wilgoci, która pociągnie za sobą dodatkowe koszty, a także zbyt wczesne zużycie struktur nośnych znajdujących się w piwnicy.szamba betonowe

 Jeśli piwnica będzie służyła jako miejsce, w którym znajdzie się kotłownia czy warsztat warto zwrócić szczególną uwagę na obecność systemów wentylacyjnych w tym pomieszczeniu. W przeciwnym razie, mimo generowanego ciepła, da nam się odczuć wysoki wskaźnik wilgotności, który odbije  się bardzo źle na zdrowiu domowników. W celu utworzenia odpowiedniego mikroklimatu, znaczące jest zwyczajne ogrzewanie piwnicy, co w konsekwencji przełoży się na wysokie koszty związane z utrzymaniem domu.

Budowa piwnicy w przyszłym domu uzależniona jest jednak od indywidualnych oczekiwań przyszłych domowników, jednak przed podjęciem końcowej decyzji dobrze jest wziąć pod uwagę zalety i wady, jakie za sobą niesie inwestycja budowy piwnicy.