Miejsce na przetwory

szamba betonowe

Piwnica to dodatkowy metraż, który możemy zaaranżować na wiele sposobów. W tym miejscu świetnie sprawdzi się spiżarnia, kotłownia, pralnia, tudzież pomieszczenie na różnego rodzaju narzędzia. Co więcej kotłownię możemy przekształcić w garaż, jeśli posiadamy takie możliwości. Choć piwnica to dodatkowa strefa gospodarcza, nie jest pomieszczeniem, które koniecznie musi znaleźć się na kartach projektu naszego domu. Jej wybór wiąże się ze zwiększonymi wydatkami więc warto rozważyć, czy jej budowa rzeczywiście będzie nam niezbędna. W tej kwest może nam pomóc firma, która produkuje szamba betonowe.

Jak się okazuje zasobniki jakimi są szama betonowe często bywają aranżowane na przydomowe piwniczki takie jak kiedyś. Często producenci prezentują w swojej ofercie gotowe do zamontowania odlewy betonowe w kształcie piwnicy. Odpowiedniej wielkości szamba betonowe, z przygotowanym otworem na drzwi, świetnie sprawdzą się jako substytut dla podpiwniczenia w budynku mieszkalnym.

Budynek połączony z piwnicą wyróżnia się większą wytrzymałością na ruchy, niż w porównaniu do tradycyjnego domu  jednorodzinnego. Przy tej okazji, podłoga ocieplana będzie gwarancją ciepłych i suchych podłóg znajdujących się we wnętrzach na parterze.

szamba betonowePiwnica nie powinna wcale kojarzyć się z ponurym, ciemnym miejscem, które odwiedzamy w ostateczności. Można również wykorzystać ją i zamienić w strefę relaksu, w której urządzimy saunę, siłownię, lub ewentualnie salę, w której znajdzie się stół bilardowy.

Pomimo wielu zalet, jakimi opatrzona jest piwnica, w ich cieniu kryją się wady, które wiążą się z dużymi kosztami prac ziemnych, jak i potrzebnych urządzeń. Budowa dodatkowej przestrzeni związana jest również z koniecznością instalacji systemów wentylacyjnych, których brak może przyczynić się do pleśni i wilgoci, która pociągnie za sobą dodatkowe wydatki, a nawet przedwczesne zużycie struktur nośnych znajdujących się w piwnicy.

Jeżeli piwnica będzie zaaranżowana jako miejsce, w którym znajdowała się będzie kotłownia czy warsztat opłaci się zwrócić szczególną uwagę na występowanie systemów wentylacyjnych w tym pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku, pomimo generowanego ciepła, da się we znaki wysoki współczynnik zawilgotnienia, który odbije negatywne piętno na zdrowiu mieszkańców. W celu stworzenia odpowiedniego mikroklimatu, zasadnicze jest regularne ogrzewanie piwnicy, co w następstwie przełoży się na znaczne koszty związane z utrzymaniem domu.

Budowa piwnicy w planowanym domu zależy jednak od indywidualnych oczekiwań potencjalnych mieszkańców, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę zalety i wady, jakimi dysponuje inwestycja budowy piwnicy.