Czy warto posiadać piwnicę?

szamba betonowe

Choć piwnica to dodatkowa strefa do wykorzystania, nie jest pomieszczeniem, które koniecznie musi się znaleźć w projekcie naszego domu. Wybór jej wiąże się ze zwiększonymi wydatkami więc warto rozważyć, czy jej budowa na pewno będzie nam niezbędna. W tej kwest może nam pomóc firma, która produkuje szamba betonowe.

szamba betonoweObserwujemy fakt, iż zasobniki jakimi są szama betonowe mogą być aranżowane na przydomowe piwniczki takie jak kiedyś. Często producenci prezentują gotowe do zamontowania odlewy betonowe w kształcie piwnicy. Odpowiedniej wielkości szamba betonowe, z przygotowanym otworem na drzwi, świetnie sprawdzą się jako substytut dla podpiwniczenia w budynku mieszkalnym.

Nieruchomość połączona z piwnicą wyróżnia się większą wytrzymałością na pęknięcia, niż w porównaniu do tradycyjnego domu  jednorodzinnego. Co więcej, podłoga ocieplana będzie gwarancją ciepłych i suchych podłóg znajdujących się we wnętrzach na parterze.

Piwnica to dodatkowy metraż, który możemy zaaranżować w dowolny sposób. W tym miejscu świetnie sprawdzi się spiżarnia, kotłownia, pralnia, bądź pomieszczenie na różnego rodzaju narzędzia. Co więcej kotłownię możemy przekształcić w garaż, jeśli posiadamy takie możliwości.

Piwnica nie powinna wcale kojarzyć się z ponurym, ciemnym miejscem, które odwiedzamy w ostateczności. Można również wykorzystać ją i zamienić w strefę relaksu, w której urządzimy saunę, siłownię, bądź salę, w której umieścimy stół bilardowy.

Pomimo wielu zalet, jakie posiada piwnica, w ich cieniu kryją się wady, które wiążą się z dużymi kosztami prac ziemnych, jak i wymaganych urządzeń. Budowa dodatkowej przestrzeni związana jest również z koniecznością instalacji systemów wentylacyjnych, których brak może skutkować pojawieniem się pleśni i wilgoci, która pociągnie za sobą dodatkowe wydatki, oraz przedwczesne zużycie struktur nośnych znajdujących się w piwnicy.

Jeżeli piwnica będzie zaaranżowana jako miejsce, w którym znajdowała się będzie kotłownia czy warsztat można zwrócić szczególną uwagę na występowanie systemów wentylacyjnych w tym pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku, pomimo generowanego ciepła, da się we znaki wysoki współczynnik zawilgotnienia, który odbije się negatywnie na zdrowiu mieszkańców. W celu stworzenia odpowiedniego mikroklimatu, istotne jest ciągłe ogrzewanie piwnicy, co w wyniku przełoży się na znaczne koszty związane z utrzymaniem domu.

Budowa piwnicy w planowanym domu zależy jednak od indywidualnych oczekiwań potencjalnych mieszkańców, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę zalety i wady, jakie posiada inwestycja budowy piwnicy.